İnsanın Kendisini Değersiz Hissetmesi

Değersizlik duygusu ağacı içten içe kemiren bir kurt gibidir.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kurumsal Eğitmen Acun Erkuloğlu;

‘İnsan çevreye karşı güçlü durmaya çalışır fakat içten içe kendisine değersizlik damgası yapıştırarak dolaşır. Kendini değersiz hissetti yerde alınganlıklar, küsmeler, darılmalar başlar. Değersizlik duygusu kendine olan güven eksikliğinden ortaya çıkar. Hem özel yaşam da hem de iş yaşamında bu duyguya sahip olan kişi kurban rolüne bürünerek içine kapanmaya başlar. Sonrada farklı psikolojik sorunlar olarak durum karşımızada dikilmeye başlar. Bu durumu kurumsal yaşamında ele aldığımızda ise cesaretsiz ve verim düzeyi kapasitesinin altında yaşayan bireylerde sıkça rastlarız.

‘’Ah bir benim ne kadar değerli olduğumu bilseler herşey nasılda güzel olur, nasıl olur da benim şu durumumu önemsemezler, görmezden gelirler gibi iç konuşmalarımızın cevabı: ‘’çünkü sen değersizsin dir.’’

Önce kendinizi bileceksiniz ve ne kadar değerli olduğunuza kendiniz inanacaksınız, sonra başkalarından bekleyeceksiniz. Bunun içinde haydi çalışmaya.Ne çalışacağım? sorusunun karşılığı Olumlu ve pozitif olma. Görseldeki Cümleyi sık sık tekrar edin ve iç dünyanızda neler oluyor bakın bakalım.

Bizi Takip Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest