Küçük İşletme Her Şeyin Başlangıcıdır

Küçük İşletmeler: Bir Gereklilik

Günümüzde insanlar küçük işletme sahibi olmak konusunda hiç olmadığı kadar hevesli. Hatta Y ve Z jenerasyonu da kendi işinin patronu olma peşinde. Bu yüzden yazımızda küçük işletme trendlerinden bahsedeceğiz.

Gelişen teknoloji sayesinde artık insanların aklına onbinlerce küçük işletme geliyor. Bu fikirler e-ticaretten danışmanlık hizmeti vermeye kadar çeşitlilik gösteriyor. Ancak söz konusu küçük işletme fırsatlarıysa ‘ne’ sorusu bizi cevaba ulaştırmıyor. ‘Kim’ ve ‘neden’ soruları da büyük önem arz ediyor.

Küçük işletme sahiplerinin yalnızca yüzde 35’i 50-59 yaşları arasında. Ayrıca yüzde 91’i erkek, yüzde 9’u da kadın. Motivasyonlarının ne olduğu sorulduğundaysa yüzde 23’ü tutkularının peşinden gitmek olduğunu söylüyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi günümüzde küçük işletme kurma konusunda işler oldukça parlak görünüyor. Ancak bazı verileri dikkate alarak hevesinizi kontrol altında tutmanız sizin faydanıza olacaktır:küçük işletmelerin sadece üçte biri 10 yıldan fazla faaliyet gösterebiliyor. Ayrıca işletmelerin sadece yarısı 5 yıldan fazla faaliyetlerine devam edebiliyor.

Eğer rahat bir emeklilik için yeterince para biriktirdiyseniz bu veriler sizin için bir sorun teşkil etmemeli. Beş yıldan fazla faaliyetlerine devam edebilen işletme sayısı 2006’da yüzde 45.4 iken 2011’de bu sayının yüzde 51’e ulaştığını da belirtelim.

Başka bir deyişle, gelecek parlak görünebilir ama bu işleyişi çok da değiştirmiyor. Küçük işletme kurarken karşılaşacağınız engelleri ve zorlukları ortadan kaldırmıyor. İşletme sahibi olmak isteyen herkesin bu engeller ve zorluklardan haberdar olması gerekiyor. Bu sayede olumlu bakış açımızı gerçek sektörel verilerle dengeleyebiliriz.

Örneğin, Y jenerasyonu kendi işinin patronu olmaya meyilli olabilir. Ancakküçük işletmelerin karşı karşıya olduğu başka sorunlar da var. Küçük işletmelerin en büyük sorunu sermaye ya da nakit akışı eksikliği. Hatta küçük işletmelerin yüzde 33’ü bu sorunu yaşadığını belirtiyor. Üstelik yüzde 15’i pazarlama ve reklamla ilgili sorunlar yaşarken yüzde 13’ü zaman yönetimi, işe alım ve çalışanların elde tutulması ve idari işlerde zorlandıklarını belirtiyor. Buna rağmen küçük işletmelerin sadece yüzde 10’u muhasebe işlerini dışarıya yaptırıyor.

Küçük İşletmelerin Zorlukları

Küçük işletmelerin karşılaştığı en büyük zorluklardan biri gerekli özel becerilerin yokluğudur. Türkiye’deki küçük işletme sahiplerinin yarıdan fazlası lise ve ilkokul mezunu.

Bu bize öncelikle küçük işletme sahibi olmak için yüksek öğrenimin gerekli olmadığını gösteriyor. İkinci olarak ise çoğu işletme sahibinin öğrenimine devam etmemesi sebebiyle gerekli becerilerden yoksun olduğunu da gösteriyor. Bu yüzden işletme süreçleri dışarıya yaptırılıyor ve operasyon sürecinin çoğu safhası sorunlu hale geliyor.

Elbette gelişen teknoloji küçük işletme sahiplerinin yoksun olduğu becerilerin boşluğunu doldurabiliyor. Örneğin küçük işletmeler pazarlama ve reklam operasyonlarıyla ilgili sorunlar yaşıyorsa pazarlama otomasyon araçlarına yatırım yaparak bu sorunlardan kurtulabiliyor.

Bu seçeneğin muhasebe ve insan kaynakları için de geçerli olduğunu söyleyebiliriz. SaaS ( kullanıcıların sadece internet üzerinden bağlandığı ve kullandığıbulut tabanlı uygulama çözümlerine verilen isim) çözümlerinin ulaşılabilir olması ve mevut teknoloji sayesinde tüm bu seçenekler daha da kolaylaşıyor.

Bu özellikle çalışanı olmayan ve küçük işletmelerin yüzde 80’ini oluşturan firmalar için çok önemli bir gelişme. Küçük işletmelerde, emeğin kaynağı işletme sahibidir. Eğer böyle bir işletme sahibiyseniz işletme süreçlerinizi yürütmenizi kolaylaştıracak teknolojileri araştırmanızı öneririz.

Küçük İşletmeler: Bir Gereklilik

Günümüzde çoğu startup yeni hayatta kalma oranlarına bakıyor. 2016’dan 2017’ye kadar 5 işletmeden 4’ü bir yıldan fazla hayatta kalmayı başardı. Ayrca 2005’ten 2017’ye kadar hayatta kalma süresi bir yılı geçen işletmelerin oranı yüzde 78.6.

Ayrıca çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren küçük yüksek teknoloji firmalarının oranlarında da değişiklikler yaşanıyor. Yazılım yayıncılığındaki küçük firmaların oranı yüzde 12.3 arttı. Bunun yanında ilaç ve tıp alanlarında çalışan küçük firmaların sayısında yüzde 6.3’lük bir artış olurken bilimsel araştırma ve geliştirme ile bilgisayar sistemleri tasarımı alanlarında sırasıyla yüzde 4.1 ve yüzde 4.0’lık artışlar gözlemlendi.

Bizi Takip Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest