Sisteme Karşı Müthiş Bir Mücadele Öyküsü

Avukat Robert Biloot’un sıradışı mücadelesi beyaz perdede..

Filmde 1965 doğumlu çevre avukatı olan Robert Bilott ‘u ünlü aktör Mark Ruffalo canlandırıyor. Yapımı ilginç kılan yanı ise ilk kez halen süren bir davalar zincirinde bir markanın sanık sandalyesinde ciddi anlamda ifşa edilmesi. Onca risk ve tehtide rağmen 30 yıldır bu davayla uğraşan Robert Bilott,1998’de dev marka DuPont tarafından kirlenmiş olan bir arazide yaşanan hastalıkları kanıtlamak adına yola çıkıyor. Aslında tam tersine bu tarz kimyasal şirketleri savunan bir şirkette çalışan Bilott, ortadaki adaletsizlikten dolayı bu sefer karşı dava açıyor. Özellikle Teflon teknolojisinde kullanılan toksir bir kimyasal olan PFOA nın içme suyuna karışmasından dolayı tesisin yanında ikamet eden 70 bin insanın eylemine yardımcı oluyor.

Bilott, 2017 yılında 3.500’den fazla davacı adına 671 milyon dolarlık tazminat kazandırdı.Bu insanlar, DuPont’un on yıllardır tehlikeli olabileceğini bildiği ve yine de içme suyunu kirletmesine izin verdiği iddia edilen kimyasallardan, böbrek kanseri ve testis kanseri gibi birçok farklı hastalıklara sebep olduğunu iddia ettiler.

Bir eleştirmene göre, filmin bu konular hakkında farkındalık yaratma potansiyeli bazı kimya şirketlerinin sonuçları üzerinde ciddi bir etkiye sahip olabilir.Ancak gerçek Rob Bilott için, endüstriyi mahkemeye götürme işi bitmek üzeredir.Ekim 2018’de avukat, 2015 yılında DuPont’tan ayrılan bir üretici olan 3M, Arkema ve Chemours da dahil olmak üzere birçok şirkete yeni bir dava açtı. PFAS olarak bilinen bir kimyasal sınıfı veya polifloroalkil maddeleri içeren yangın söndürme köpükleri ve yangın söndürme ekipmaları olduğu ortaya çıktı. (PFOA, bir tür PFAS kimyasaldır).

Bizi Takip Edin
Takip edilen ,,,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest