EBEVEYNLER KORUYAMAMAKTAN KORKUYOR..

Küçük çocuklara yeni ve sağlıklı medya alışkanlıkları

Araştırmalar 8-12 yaş ve ergenlik öncesindeki ekran yönetimi yaklaşımınızı değiştirmek, etkileşimde oldukları şeylerin onlar için (çoğunlukla) yararlı olma ihtimalini artıracak yöntemler bulmuş.

Hepimiz doktora gidince ara sıra ufak tefek yalanlar söylemişizdir. Günlük C vitaminini kim her gün alıyor? Kim her hafta tam 150 dakika orta tempoda egzersiz yapıyor? Görünen o ki aileler medya diyetlerine de aynı şekilde yaklaşıyor. Çocuk doktorlarının, ekran kullanımının kısıtlanmasını sürekli tavsiye etmelerine karşın “Common Sense Census: Media Use by Kids Age Zero to Eight ” araştırması, küçük çocukları olan ailelerin mobil cihazlar satın aldıklarını, yatmadan önce bunları kullanıldığını ve tonlarca video yayınlandığını ortaya çıkardı. Öte yandan birçok ebeveyn, kendi çocuklarının medya kullanımının gayet makul miktarda ve -genele bakınca- çocukları için iyi olduğunu düşünüyor. Peki, gerçekler tavsiyelerle uyuşmayınca ne oluyor? Yeni kurallar koymanın zamanı geliyor.

Kuralsızlıktan değil, sadece farklı kurallar koymaktan bahsediyoruz. Size göre şimdilik bir sorun olmayabilir ancak araştırmalar, çocukların yaşları ilerledikçe medya kullanımlarının da sürekli arttığını gösteriyor. Medyaya aşırı maruz kalma riskleri de bulunuyor.

8-12 yaş ve ergenlik öncesindeki ekran yönetimi yaklaşımınızı değiştirmek, etkileşimde oldukları şeylerin onlar için (çoğunlukla) yararlı olma ihtimalini artıracaktır. Bu ayrıca, hayatlarınızı geliştirecek ve zenginleştirecek şekilde ailenizin nasıl, ne zaman ve neden teknoloji kullanmasını istediğiniz konusunda daha derin düşünmenize imkan tanıyacaktır.

İlginçtir ki yukarıdaki araştırmanın sonuçlarına göre çocukların yapmakta olduğu onca yeni şeye rağmen günlük ekran zamanları altı yıldır fazla değişmemiş. Bu iyi bir haber çünkü temel sınırlandırmalarınız olduğu sürece ekran zamanını yararlı kılmak için kaliteli medya ve teknoloji seçmeniz yeterli. Birçok ebeveynin bildirdiğine göre, medya kullanımı çocuklarının öğrenme ve yaratıcılığı için yararlı. Yeni kurallara göre bu yararları artırmak için birlikte izlemek ve birlikte oynamak gerekiyor (çocuğunuza bilgisayarı kapatması için bağırmak yerine).

Bazı ebeveynler, medyayı kısıtlamanın neden gerekli olduğunu soruyor. Küçük çocukların bedenleri ve zihinleri için en iyi şey konuşmak, oynamak, sıkılmak ve bir şeyler yapmak. Hiçbir şey bunların yerini alamıyor. Özellikle de bir çocuğun yaşamındaki en kritik zaman olan erken yaşlarda… Sonuçta, hesap vereceğiniz kişi doktorunuz değil, çocuğunuz. Medya ve teknoloji, hayatlarının çok önemli parçaları ve bu, böyle olmaya devam edecek. Herkesi sağlıklı tutmak ve dengeli bir yaklaşım yaratmak için şimdiden adım atın.

Bizi Takip Edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pin It on Pinterest