FOÇA

Foça’daki Denizin Temizlik Çalışmalarında Sona Yaklaşılıyor

İzmir’inAliağailçesindeki gemi söküm tesislerine söküm için getirilen gemideki personelin bilinçli olarak fuel-oil bırakıp, YeniFoçaGencerli bölgesindeki sahil bandını ve deniz suyunu kirletmesinden sonra başlanan temizlik çalışmalarında sona yaklaşıldı.

Foça’da denize dökülen fuel oil ile yaşanan çevre felaketinin ardından temizleme çalışmaları sonuç verdi. Petrolün tabaka halinde vurduğu deniz kıyısı tamamen temizlendi. Su yüzeyindeki petrolün temizlenmesinin tamamlanmasından sonra çalışmalar kara bölümüne taşındı. Buradaki işlemlerin de büyük kısmı tamamlandı. Temizlik çalışmalarını sürdüren şirket, Gencerli bölgesinde bulunanCumhuriyet Mahallesi’ndeki iki noktada ince temizlik yaparak, sahildeki kayalıkların altının basınçlı suyla yıkıyor. Temizlik çalışmalarının 10 gün içerisinde bitirileceği öğrenildi.

“Çok kısa sürede temizlediler”

Yeni Foça Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Hakan Beren, çalışmaların kısa sürede tamamlandığını belirterek, “Denizimizi çok kısa sürede temizlediler. Bu kadar kısa zamanda temizleneceğini düşünmüyordum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza teşekkür ederim. Ekipler de çok başarılı iş çıkardılar. Gördüğünüz gibi denizimiz tertemiz. Vatandaşlarımız rahatlıkla denize giriyor ve çıkıyorlar. Öğrendiğim kadarıyla temizlik çalışmaları 1 hafta sonra bitiyor” diye konuştu.