Hakan TÜRKKUŞU / Etkinlik Profesörü

Yeni yılın neler getireceği hep merak edilir ama götürdüklerine pek aldırılmaz. Bu gözle bakılınca 2020 de öncekilerden farklı değil ancak etkinlik dünyası söz konusunda olunca, radikal değişikliklerin ülkemizi de etkileyeceği ortada. Teknoloji tahmin edilenin ötesinde belirleyici olacak, sürdürülebilirlik konusu neredeyse “olmazsa olmaz” ilan edilecek. Eski kafalar gidecek, yerlerini öğrenen organizasyonlar ve çözüm üreten uygulamalar alacak…

Peki insanlara ne olacak?

Geleceği anlamak için fütürist olmaya, hayaller ile gerçekleri birbirine katmaya gerek yok. Yarını biçimlendirmek için bugünü anlamak yeterli. Her yıl adettir; yeni yılın ne getireceği ne götüreceği ele alınır,iyi dilekleryenilenir. Gelen “yeni” giden de “eski” olarak yerlerini alır, gelenler coşkuyla karşılanır gidenler de nostalji ile hatırlanmak üzere bir kenara kaldırılır. Etkinlik dünyası da bundan payını alır elbette; yeni bütçeler, yenilenen markalar, yepyeni gösteriler ve hatta destinasyonlar bu dünyada başlayacak yeni yılın umutlarıdır. Bu satırları okuyan herkes için de ümitlerdir haliyle. Bu yıl da kural değişmiyor ama genel kabul gören yenilikler tepeden tırnağa değişecek gibi gözüküyor.

Etkinlik dünyasının profesyonelleri ile çalışan dijital pazarlama danışmanı Tom Pick, toplantı ve etkinlik endüstrisindeki yıllık yüzde 8 oranındaki büyümenin süreceğini ve ortalama olarak pazarlama bütçelerinin yüzde 25-30 kadarının canlı etkinliklere ayrılacağını söylüyor ve etkinliklerin pazarlama bütçelerindeki en büyük kalem olacağını ileri sürüyor.

Bilgi, baş tacı olacak derken oldu bile…

Dijital dünyadaki baş döndüren gelişime dikkat çekerek, 2017 yılından bu yana cep telefonları ve tabletlerde kullanılan uygulamaların iki mislinden fazla arttığına işaret ediyor. Gerçekten de başta AR (Augmented Reality | Arttırılmış Gerçeklik) olmak üzere AI (Artificial Intelligence | Yapay Zeka), daha hızlı WiFi (Wireless Fidelity | Kablosuz Bağlantı) ve geliştirme çalışmaları süren 5G ağ teknolojisi bu artışın en güçlü dinamikleri konumunda. Daha fazla veri ve bunların daha hızlı aktarımı konuları tam anlamıyla 2020’nin etkinlik dünyasında başlı başına birer vazgeçilmez olacak.

Uygulamaların birer gereklilik haline gelmesi ile artan ve niteliği değişen güvenlik gereksinimi de etkinlik yöneticilerinin gündemlerinde ilk sıraya hızla tırmanıyor. Konvansiyonel anlayıştan uzaklaşan etkinliklerin yeni platformlara kayması ile daha büyük sayılarda katılımcı ve tek güne sığmak yerine daha çok güne yayılmak bir başka açıdan etkinlik konusunda “büyüme” anlamına geliyor. Dünyanın dört bir yanında popüler olan ve tercih edilen şehirlerde de radikal değişimler yaşanıyor. Yıllardır dünyanın en eğlenceli kenti kabul edilen ve tema parkları ile tanınan Orlando ile kumarhaneleri ile şöhret olan ve meraklılar tarafından cennet kabul edilen Las Vegas artık ilk iki sırada değil. 2019’da görüldü ki Orlando 8. sıraya, Las Vegas da 10. sıraya geriledi. Kuzey Amerika’nın kuzeyindeki Toronto ile Çin’in en doğusu, Doğu Çin Denizi’nin kıyısındaki Şanghay gibi yeniler hızla ilk sıralara yükseliyor.

Yeni dünyada dijital değilsen yoksun…

Ders havasındaki konuşmalar ve pasif gözlemler artık istenmiyor! Katılımcılar konuşmalara katılmayı ve aktif olmayı tercih ediyor. Bu konuda ne kadar başarılı olduklarını görmek ve göstermek isteyen etkinlik yöneticileri, kameralar ve yüzü tanıma programlarının yardımı ile kişilerin ne kadar memnun olduğunu yüzlerindeki değişime dayanarak “gerçek zamanlı” ölçmenin peşindeler. Değerlendirme formlarını bir hamlede “out” haline getiren bu türden yenilikçi eğilimler, birer mikro trend olarak ele alınıyor ve tek tek değerlendiriliyor.

CWT tarafından yayınlanan 2020 Toplantı ve Etkinliklerin Geleceği Eğilimleri (2020 Future Trends in Meeting and Events) raporu da etkinlik web sitesindeki artıştan mobil cihazlar ve uygulamaların yaygınlaşmasına varıncaya kadar etkinliği dünyasını biçimlendiren yeniliklerin yaygınlaştığını ve sayısallaştırılmamış bir dünyanın bittiğini ortaya koyuyor.

Etkinliklerin ölçümlenmesindeki en önemli kavram olan ROI (Return on Investment | Yatırımın Getirisi) konusunu içerik pazarlama perspektifi ile ele alan The Content Formula kitabının yazarı ve uluslararası iş dünyasında ilham veren en iyi konuşmacılardan biri kabul edilen Michael Brenner da sürdürülebilirlik ve kurumsal sorumluluk konularının yükselen değer olduğuna işaret ediyor. Konuşmalarında ve makalelerinde AI konusundaki gelişimin etkinlik planlayıcılarına yepyeni fırsatlar sunacağını anlatıyor. Markaların da kişiselleştirilen etkinliklere odaklanması ve katılımcılar ile kişisel bağ kurması mecburiyetinin altını çiziyor.

Dünyada bir süredir etkinliklerin alışılmış kriterlerin yanı sıra karbon ayak izi[4]gibi çevreci anlayışa uygun değerlendirilmesi eğilimi, günümüzde ve özellikle de 2020 sonrasında neredeyse “aranan kriter” haline gelme yolunda. Atıklar konusunu yüzde 1’e kadar indirmeyi başaran uluslararası etkinlik yönetimi anlayışı mekanlarda yüzde 3, konaklamada yüzde 11 ve yiyecek-içecek tüketiminde yüzde 12 oranına erişmek için çok çaba sarf etti ve bunu da 2019’da önemli ölçüde de başardı. Alternatif üretme çabalarına karşın genel kabul gören bir çözüm bulamadığı hava ulaşımı ise etkinlik karnelerindeki yüzde 73 ile en büyük sorun.

AR teknolojisindeki gelişmeler bu çözümlere erişimi kolaylaştırdığı gibi maliyetlerin azalması sebebi ile yaygınlaşmasına da olanak sağlıyor. Konunun uzmanları AR ve VR alanlarında gelecek 2 yılda yüzde 25’lik bir pazar büyümesi öngörüyor.

Pin It on Pinterest